Öteki… sen ve biz

Atasehir.gen.tr Köşe yazıları

Öteki… sen ve biz

Sadece kendi aileniz de bile test edebilirsiniz.

Geçin kardeşinizin karşısına ve ona yanlışları ile ilgili ” ‘sen’ şöyle yaptın, böyle yaptın” gibisinden ‘sen’ dile ile hitap edin. Üslubunuz ister sert olsun isterse yumuşak, söylediğiniz her söz karşı tarafta savunmaya ve saldırı için hazırlığa, yani öfkeye neden olur.

Peki… bahse konu yanlış ile ilgili “Hatırlarsan şöyle birşey yapmıştık. Ne kadar da yanlıştı, doğrusu bu olmalı” yani “biz” dili ile hitap ettiğinizde karşınızdaki kişinin sinirlenmeden, sizin ile ortak tavır sergilemesine sebep olursunuz.

O HALDE

Şu ‘sen’ dili daha küçücük bir ailede bile öfkeye, iletişim kopukluklarına neden oluyorsa doğrusu ‘biz’ diline geçmektir.

‘Sen’ dili karşınızda ‘öteki’lerin oluşmasına neden olur yani yanınızdakini karşınıza alırsınız.

Siyasilerin sert söylemleri ve buna sorgusuzca teslim olan seçmen de bunlardan nasibini almıyor mu? Elbette alıyor… Sosyal medyadaki hakaret hezeyanı bir kar topu gibi oradan oraya savruluyor ve savruldukça büyüyor.

Seçim geldiğinde seçmenlerin diğer parti seçmenlerine ‘koyun’, ‘beyaz Türkler’, ‘teröristler’, ‘faşistler’ ifadeleri ÖTEKİ’ni güçlendirmekten, onu orta yoldan uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

İLLA NEZAKET

Adamın biri Facebook sayfasına “O kadar gezip dolaşan, insanlarla konuşan biriyim. Kimse AK Parti’ye oy verdiğini söylemiyor. Bu oyu nereden alıyor ?” diye sormuş. Nefret ve hakaret dili ile AK Parti seçmenine kusulan kin, kimi insanların kabuklarına çekilip, sandıkta konuşmalarına sebep oluyor. Yine aynı şekilde CHP, MHP, HDP veya diğer partilere, liderlerine veya politikalarına seviyesiz eleştiri ve hakaretler de insanlarda geri çekilmelere neden oluyor.

Gelin doğruda buluşalım ama önce dilimizi doğrultalım…

Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; Çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar.
Hz.Mevlâna

Yorum gönder

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.