Ataşehir Nerede ?

atasehirgentr-haberleri-mimar-sinan-camii

Ataşehir Nerede ?

Ataşehir ilçesi İstanbul iline bağlı. Çevresinde Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Ümraniye bulunuyor.

2008 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Güneyinde Maltepe, batısında Kadıköy, kuzeybatısında Üsküdar, kuzeyinde Ümraniye, kuzeydoğusunda Çekmeköy ve doğusunda Sancaktepe ilçelerine komşudur. İlçe 25,84 kilometrekaredir, nüfusu 419.368dir ve sınırları dahilinde toplam 17 mahalle vardır.
Ataşehir’in Tem Otoyolu’nun kuzeyinde kalan kısmı, kanunun 2. maddesine göre, Ümraniye İlçesi’ne bağlanırken, bu bölgede bulunan Kadıköy Belediyesi Hayvan Barınağı da Ümraniye sınırlarına katıldı. Boğaziçi Köprüsü’ne giden O-4 bağlantı yolu Ataşehir İlçesi’nin kuzey sınırını oluştururken, Barbaros Mahallesi sınırlarında kalan finans merkezi onaylı arazi, bu karayolunun kuzeyinde bırakılan tek alan oldu. Kayışdağı ile E80 Otoyolu arasında kalan ve Kartal İlçesi Samandıra Belediyesi sınırlarında bulunan Ferhatpaşa Mahallesi’nin E-80 ve D-100 bağlantı yolu güneyinde kalan kısmı, Ataşehir’e bağlanırken, Ümraniye İlçe Belediyesi sınırları içindeki Mustafa Kemal Mahallesi’nin O-4 Karayolu altında kalan kısmı da (yaklaşık dörtte üçü) Ataşehir’e bağlandı. Yine, Namık Kemal Mahallesi’nin O-4’ün altında küçük bir kısmı da Ataşehir’e bağlanan bölgeler arasında.

Göztepe Libadiye Caddesi, Ataşehir’in batıdan sınırını çizerken, Üsküdar’a bağlı Fetih, Örnek ve Esatpaşa mahalleleri de Ataşehir’e bağlandı.

Ataşehir‘e İstanbul’un pek çok merkezi bölgesinden ulaşım mümkün. Anadolu yakasından Üsküdar, Kadıköy’den kalkan otobüs ve minibüsler ile; Avrupa yakasından da Mecidiyeköy’den kalkan otobüsler ile Ataşehir‘e gelebilirsiniz.

Özel aracınızla Ataşehir’e ulaşmak isterseniz TEM Otoyolu ya da D-100 Karayolu üzerinde bulunan Ataşehir çıkışlarını kullanabilirsiniz.

ATAŞEHİR’E NASIL GİDİLİR?

İETT’nin kendi sitesinden size en güncel yol tarifi ve kullanılacak hat bilgileri sunuluyor. Bunu tıklayınız.

Yorum gönder

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.