‘Empati’ ve ‘tahammül gücü’ şart…

1 Kasım genel seçimleri sonrası

‘Empati’ ve ‘tahammül gücü’ şart…

1 Kasım Genel Seçimleri’nin ardından çıkan sonucun başta muhalif kanat olmak üzere AK Parti yöneticileri ve destekleyen seçmende de sürpriz olduğu ortada. Oy kaybı ve AK Parti zaferi ile şok yaşayanların üzüntüsü kadar zaferin haklı galibi seçmenin de sevincini yaşaması doğal.

ANCAK

Yeni bir döneme uyanan Türkiye’de herkesin çıkaracağı dersler olduğu aşikar. Başta siyasiler olmak üzere, seçmen de kendine bir pay biçecek ve daha farklı açılardan olayları yorumlamaya başlayacak. Bu ‘empati‘ye (Empati veya eşduyum, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmektir) ve kutuplaşmadan uzaklaşmaya yol açacak, açmalı.

ZİRA

Gerilen seçmen ve hayata siyaset gözlüğünden bakanlar, siyasetin sınırlı sayıdaki tercihini, hayatın rengine tercih ederek kendilerine ve çevresine ‘umudu’ ‘rengi’ dar etmemeli.

PEKİ

Bu andan sonra Türk halkı olarak ne beklemeliyiz, nasıl davranmalıyız.

ÖNCELİKLE

AK Parti’nin vaatlerini yerine getirmesi gerekiyor ancak bunda gırtlaklarına çökerek bunun bir an önce gerçekleşmesini beklemek yanlış. Zaman tanımak lazım. Aksi gidecek şeyler olabilir, gecikecek vaatler de… Bu durumda hayatı onlara dar etmeye çalışmak ya da AK Parti seçmeninde ‘suçluluk’ hissi oluşturmaya çalışmak her iki tarafa da zarar verecektir. Zira gördük ki bir kişiye ya da gruba ‘nefret’ söylemi, bazen ona karşı sempatiye dönebiliyor. Bunlara gerek yok. Minderi ‘gören’ kin kusmayacak, ‘gösteren’ kendinden tiksindirmeyecek.

AK Parti, 1 Haziran’a göre 69 vekil arttırarak 317 vekile yükseldi. 78 ilde 1. ya da 2. oldu. 7 Haziran’a kıyasla 4,8 milyon seçmen kazandı ve %49.46’ya imzasını koydu.

Başarılar…

Daha sakin, birbirini küçümsemeyen, anlamaya çalışan yeni bir toplum olma umudu yolunda önce ‘kendimiz’ sonra siyasilerimizden adımlar göreceğimize inanıyorum.

Artık daha şeffaf bir yönetim, hakkını veren hukuk düzeni, istişare eden siyasiler, ekonomik yatırımlar, silah yerine siyasetin insan hayatının devamını sağladığını gören insanlar ve hepsinden önemlisi birbirini dinleyen, ’empati’ yapan, ‘tahammül gücü’ yüksek insanlar görmek istiyoruz.

…Eraydın…

Yorum gönder

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.